Összefoglaló az átigazolási időszakról
2007.09.01. 23:02
Négy rész.
Első rész: Real Madrid
Minden nyár legizgalmasabb témáját – főleg a Real Madrid drukkereinél – az átigazolási hírek, pletykák, tények szolgáltatják, és ez idén nyáron sem volt másképp. Óriási volt a jövés-menés a királyi gárda háza táján, hiszen az előző szezon második félévi 25-ös keretéből 11 játékos (azaz csaknem a csapat fele!) távozott a spanyol fővárosból, név szerint: Beckham, R. Carlos, Helguera, Mejía, R. Bravo, Pavón, Reyes, Emerson, Cassano (kölcsönbe), D.Lopez, Minambres. Ezt a 11 embert kellett megpróbálni pótolnia Ramón Calderónnak és csapatának.
A vezetés követett el hibákat, hiszen már májusban meg kellett volna egyeznie a későbbi vezetővel Bernd Schusterrel, hogy mihamarabb elkezdhessék megtervezni az ismét megújítandó Real Madridot. Ám ez elmaradt, és a német szerződtetése folyamatosan késett, és amíg biztossá nem vált szerződtetése a Real Madrid nem is adott ki pénzt játékosokra! Dudek, Saviola és Metzelder is ingyen érkeztek. Furcsa ilyet kimondani a „habfehérek” esetében, de muszáj volt ingyen megszerezhető játékosokat szerezni, hiszen, ha mind a 11 üressé vált kerethelyre pénzért szerződtetett volna Calderón játékosokat, nem szerepelhetett volna köztük igazi, minőségi klasszisjátékos az anyagiak miatt.
Az átigazolási szezon első igazi szenzációját Pepe „fű alatt” szerződtetése szolgáltatta, hiszen ritka az, hogy a madridi sajtó semmit sem szagol ki, pláne nem egy 30 milliós vételt. Igen, Pepe megvétele 30 millió eurót emelt ki a Real Madrid kasszájából. Ez igencsak sokallható, de ne feledjük, ezt a 30 milliót a Realnak 6 év alatt (!) kell majd kifizetnie, továbbá Pepe fizetése „mindössze” 3 millió euró lesz ellenben azzal az 5 millióval, amit Chivu kért, tehát hosszútávon anyagilag nem járt rosszabbul a Madrid.
Ezek után érkezett a várva várt holland „csomag”: két szupertehetség érkezett Madridba, 27 millió euróért Snejder és 14 millióért az U21-es Világbajnokság felfedezettje és legjobb játékosa: Drenthe. Időnként mindkét labdarúgónál is úgy tűnt, hogy klubjaikkal zátonyra futott a megegyezés, de végül, nagy nehézségek árán sikerült egyezségre jutni az Ajaxszal és a Feyenoorddal.
A madridi bevásárlásnak itt még nem volt vége, hiszen köztudott volt, hogy a rekordbajnok fehérbe akarja öltöztetni a Quaresma – Daniel Alves – Robben trió egyikét, ami végül a legvalószínűbbnek tartott Robben szerződéssel zárult le, akiért a Real Madrid 24,5 millió fontot (36,55 millió euró – a médiában 36-ra kerekített verzió került be) tett le a londoniak asztalára. Óriási összeg, amin csodálkozni nem lehet, ha megnézzük, hogy a játékos honnan érkezett: az olaj és iparmágnás Abramovic csapatától, ahonnan elengedni sem akarták.
Végül egy „meglepetés-igazolással” zárult le a nyári bevásárlás: míg a média egy csatár érkezéséről cikkezett, szintén a „semmiből” 4 éves szerződést kötött az argentin balhátvéd Heinze a csapattal, akire azért volt szükség, mert Schuster vezetőedző sem Miguel Torresszel, sem Marcelóval nem volt teljesen megelégedve a felkészülési mérkőzések után, így nem sajnált 12 millió eurót kicsengetni a Manchester United számára.
Végül jövőre a keret tagja lesz a saját nevelés és kölcsönből visszaérkezett Soldado, akivel a klub 5 éves szerződést íratott alá, továbbá Balboa és Codina is.
Nem kell számolgatni, segítségképpen itt van: a Real Madrid 119 millió eurót (!!) költött új játékosokra a nyáron. Soknak hangzik, mert az is, de nézzük azt is, hogy 11 embert kellett pótolni! Továbbá azt is, hogy 36,8+1* millió euróért távoztak játékosok (*ha a Roma a következő 5 évben legalább kétszer elindul a BL-ben a Real további egy millió eurót kap az AS Romától) akkor az máris nem tűnik rossznak, hiszen az 81,2-82,2 millió euró mínuszt mutat, ami nem szokatlan errefelé, hiszen többször is láttunk már hasonlót. Woodgate-ért 10, Bravóért 2,3, Diego Lópezért 6, Emersonért 5,5, Diogóért 4, Cicinhóért pedig 9+1 millió euró folyt be a kasszába.
Második rész: Real vagy Barca?
A futballrajongók körében most népszerű vita a Real Madrid és a Barcelona igazolásainak összehasonlítása. Gyakran hangzanak el olyan állítások, hogy a Real Madrid összevissza igazol, míg a Barcelona szolidabban. No de kérem, a Real keretéből 11, a Barcáéból 6 ember távozott az első csapatból, tehát 5-el több játékost kellett a nyáron sürgősen pótolnia. Ami jogos kritika katalán részről, hogy ők már májusban elkezdték az „építkezést” ami Madridban elképzelhetetlen volt, hiszen sokáig nem lehetett tudni az edző kilétét.
A másik „vád”, ami éri a média részéről a gárdát, hogy rengeteg pénzt költ. Ez feljebb már egy kis elemzésen átesett, mely végén kiderült, hogy körülbelül 80 milliós mínusszal zárta a nyarat a Madrid, csak az a 119 millió kiadás hangzik soknak a Barca 70,5** millió eurójával szemben. (Ebben a 70,5-ben benne van az a 3,5 millió euró amit a Barcának akkor kell kifizetnie Gabi Militóért, ha a Barca 2008-ban BL-t érő helyezésen végez a bajnokságban, és nincs benne az a 3 millió euró, amit akkor kell kifizetnie az Barcának az Arsenal számára, ha a katalánok megnyerik a 2008-as BL kiírást.). Viszont érdemes megnézni a rivális háza táján azt, hogy a gránátvörös-kék együttes mindössze 14 milliót kasszírozott játékos-eladásból azaz 56,5 millió eurós „veszteséggel” zárta a nyarat, ami már nem sokkal marad el a Real Madridétól… és ugye emlékszünk még: a Realnak 5-el több játékost kellett pótolnia…
Gyakori a csipkelődés a Pepe – Henry párhuzammal is, hogy Henry-t milyen olcsón szerezte meg a Barcelona míg a Real milyen drágán Pepét. Henry-nak még 3 évig volt szerződése az Arsenal-nál, évi 8 millió eurós fizetésért. Mivel már elmúlt 29 éves, a FIFA-szabály szerint a szerződéséből hátra levő fizetését kifizetve kivásárolhatja magát. 3x8 millió euró = 24 millió euró. Ha az Arsenal akár csak 25 milliót kért volna Henry-ért, kivásárolta volna magát a francia, az pedig elég kellemetlen lett volna az Arsenalnak, és pláne az új, az ágyús drukkerek közt finoman szólva sem közkedvelt vezetőségnek. Pepe viszont fele annyit fog keresni, mint Henry (évi 3 millió szemben Henry 6 millió eurójával szemben), szóval anyagilag hosszútávon a Barca járt rosszabbul.
Harmadik rész: Primera Division
Talán érdemes lenne „fentről lefelé” elemezni az előző bajnokság végeredményét alapul véve a Real riválisait. Miután a Barcelonát gyakorlatilag már feltérképeztük, a sorban a Sevilla követezik. Az andalúz gárda megtartotta a csapat gerincét, meghatározó ember nem távozott, de így is volt miért igazolni, hiszen távozott Aitor Ocio, Cobeno, David és Antonio is, de ha ezt a névsort összehasonlítjuk az érkezőkével, akkor megállapíthatjuk, hogy az UEFA-kupa címvédője ismét csak erősödött ugyanis Koné, Keita, De Sanctis, De Mul és Boulahrouz is remek játékerőt képvisel. Nagy volt a jövés-menés a Valencia háza táján is, de talán a legokosabban és legjobban erősítő csapat volt, hiszen magukhoz édesgették Manuel Ferdandest, Alexist, Arizmendit, Helguerát, Matát, a szupertehetség Sunnyt, a Canizares-utód Hildebrandot és a szerb óriást, Nicola Zsigicset is! Nagy babérokra akar törni a Villareal is. A Forlánért kapott pénzből remekül gazdálkodó sárga tengeralattjáróval alaposan számolni kell idén, elég csak, ha ezt a névsort olvassuk: Angel, Rossi, Tomasson (végleg), Mavuba, Diego Lopez, Capdevila és Cazorla is visszatért a csapathoz. Saját magához képest a Zaragoza sem kímélte a pénztárcáját: Matuzálem 12 millió eurójába került az immáron Pavónt, Ayalát, Paredest, Gabit és Oliveirát is foglalkoztató csapatnak. Mindezek után a városi rivális Atletico csapatáról is szót kell ejteni méghozzá elég nyomós indokok miatt: Reyes, Simao Sabrosa, Luis Garcia, Forlan, Abbiati, Raúl Garcia és Motta. Azt nem lehetne mondani, hogy a bálvány Fernando Torresért kapott pénzből finanszírozták volna mindezt, mert az ő érte kapott kicsit több mint 30 millió euró csak kis részben fedezte a 80 millió eurós költekezést.
Ami a középmezőnyt illeti: idén sem akar a kiesés gondolatával foglalkozni a Recreatívo Huelva hiszen egy tucat játékos érkezett az előző szezon újonc csapatához, többek közt: Javi Guerrero, Gerard, Beto, Quique Álvarez avagy Zahínos. A Getafe csapata azonban egyértelműen gyengült, hiszen a dél-madridi csapatot otthagyta Güiza, Vivar Dorado, Alexis, Parades, Verpakovskis és Pulido is. Az érkezők sem „kutyák” de kérdés mikor formál ebből csapatot Laudrup mester: Braulio, Ustari, Kepa, Uche, De La Red és Granero. A Racing nem gyengült, de nem is erősödött. A zöld-fehér gárda az Aganzo, Vitolo, Zigics, Juanjo, Scaloni, Ruben névsort egy Sztelea, Tchité, Smolarek, Sergio Sánchez, Duscher csomaggal pótolta a kis volumenű igazolások mellett. Kiesési gondjai is lehetnek akár az Espanyolnak, hiszen nem sikerültek jól az igazolásaik. Gorka, Pandiani, Ito, Sergio Sánchez kvartettet három kölcsönből visszatérő játékos mellett négy szinte fajsúlytalan játékossal próbálták meg pótolni (Plata, Casilla, Smiljanic, Valdo). Némileg gyengült a szigeti csapat, a Mallorca, hiszen olyan nagy nevek, mint Tristán, Delibasic, Maxi Lopez és Jankovic is távoztak, ám az érkező oldalon már nincs ennyi jó nevű futballista: Webó, Güiza és Germán Luxot érdemes kiemelni. Szintén kiesőhelyre „pályázik” az egyre nagyobb anyagi gondokkal küszködő Deportívo. Idén már nem lesz ott a csapatban Andrade, Capdevila, Duscer, Estoyanoff, Arizmendi és Rodri sem. Őket Lafita, Ruben Castro, Amo, Manu, Jairo Álvarez, Xisco, továbbá a tehetséges Aythami próbálja meg pótolni, külön kiemelve Guardadót, akinek a 75%-os tulajdonjogát 7 millió euró körüli összegért sikerült megszereznie a Depornak. A szakértők szerint jó vásárt tett a csapat, hiszen a fiatal tehetséges ballábas játékos évek múlva ennek a pénznek akár a többszörösét is érheti.
Az Osasuna idén hasonló erősségű kerettel vág neki a szezonnak, mint tavaly: A Valdo, Soldado, David Lopez, Raúl García, Romeo névsort a Javi García, Plasil, Pandiani, Portillo, Hugo Viana, Vela hatos fogat simán pótolhatja. A legnagyobb jövés-menés talán a Levante gárdájánál volt, hiszen 12 játékos érkezett és 14 távozott (!). A nagyobb nevek (érkezők): Riganó, Arvalandze, Cirillo, Pedro Leon és Savio és (távozók): Harte, Dehu, Kapo, Salva, Molina, Kapo, Ze María. A Betisnél az elmúlt években fordult a kocka: néhány szezonnal ezelőtt még „spanyolosságával” hívta fel magára a figyelmet, ma meg fordítva, hiszen rengeteg dél-amerikai érkezett a csapathoz. Idén nyáron ide tette át székhelyét Mark Gonzalez, Lima és Pavone is, további érkezők pedig José Mari, Babic, Ricardo és Somoza kölcsönbe. Nagy érvágás lehet Assuncao és Pancarte távozása is. Az Athletic Bilbao tanult az előző évek hibáiból és igyekezett alaposabban megerősíteni csapatát, hogy ne mindig hajszálakon múljon a kiesése. Ennek érdekében szerezték meg Del Hornót (kölcsönbe), Aitor Ociót (akire óriási szükség volt, hiszen nagyon lukas volt tavaly a baszk védelem – nem volt olyan hátvéd a rendszeresen játszók között, aki ne lőtt volna öngólt (!), de garancia a jó beadásokra David Lopez neve is.
Rátérve az újoncokra: Valladolidnál a Segunda Divisiónban kitűnően szereplő gárdában bíznak, nem vett és nem távozott nagyobb nevű játékos az elmúlt években liftező csapatnál. A Valladoliddal ellentétben az Almeríánál hatalmas volt a mozgás, hiszen a 15 távozót (köztük Westerfeld) 14 érkező pótolta, köztük olyan játékosok, mint Dos Santos, Lopez Rekarte, Juanito, Felipe Melo avagy Negredo. A legjobban erősítő újonc egyértelműen a Murcia volt. Movilla, Curro Torres, Regueiro, Gallardo, Pablo Garcia, Carini, Baiano neve garancia a sikerre az idén már új stadionban szereplő gárdánál. A távozók közt megtalálhatunk olyan régi ismerősöket is, mint Capi vagy Aranda.
Negyedik rész – Bajnokok Ligája-riválisok
Nézzünk körül a BL csoportellenfeleink háza táján is: a Werder Bremen elvesztette Klosét és Schulzot, viszont megvették Sanogót, a 2004-es BL-döntőben első gólt szerző Carlos Albertót és Hugo Almeídát is végleg. A SS Lazio az elmúlt évekhez hasonlóan idén is okosan igazolt, hiszen olyan tehetségeket szerzett, mint a ’nuevo’ Sinisa Mihajlovic azaz Aleksandar Kolarov, vagy az U21-es EB bronzérmes olasz válogatott Del Nero és a hazájában régebben új Zidane-ként emlegetett 23 éves Meghni, sőt a nagy tapasztalatokkal rendelkező Scaloni is Rómába tette át a székhelyét. A 7,5 millió euróért szerződtetett argentin sztárkapus Carizzo nem játszhat a BL-ben, mivel nem készült el időben az olasz útlevele. Meghatározó emberek közül Peruzzi visszavonult. Az Olimpiakosnál soha nem látott szerződtetések voltak, hiszen 19 ember érkezett és 20 távozott a csapatnál, igaz ez úgy értendő, hogy például Lazckó Zsolt beletartozik a 19-be és a 20-ba is, hiszen miután megvették, kölcsön is adták a görögök. Nagy érvágás Rivaldo, Georgatos, Banangida, Okkas, Tavlaridis és Maric távozása, őket Kovacevic, Galletti, Raúl Bravo és Lua-Lua fogja megpróbálni pótolni.
|